Sort by

j. has logged 186 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Colossal

Colossal

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Death Note

Death Note

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Cropsey

Cropsey

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
16
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Video Salad

Video Salad

2017
×
Read the review Edit this entry