Sort by

dazedcinema has logged 202 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marvel One-Shot: All Hail the King

Marvel One-Shot: All Hail the King

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
12
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry