• X

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★

  • Tenet

    ★★

  • Joker

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Bird Box

  • Dragged Across Concrete

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Bone Tomahawk

    ★★★

  • American Sniper

    ½

  • Interstellar

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★

  • Her

    ★★★

  • September 11: The New Pearl Harbor

    ★★★★½

  • The Purge

    ½

  • Zero Dark Thirty

    ★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Master

    ★★★½

  • Holy Motors

    ★★★½

  • Foodfight!

    ★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★★½

  • Inception

    ★½

  • Avatar

  • Aliens vs Predator: Requiem

    ½

  • Blood Diamond

    ★★½

  • Children of Men

    ★★½

  • Inland Empire

    ★★★★★

  • Cars

  • Cheaper by the Dozen 2

    ★★★½

  • Alone in the Dark

    ½

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Fat Slags

    ½

  • Moolaadé

    ★★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★½

  • Cheaper by the Dozen

    ★★½

  • The Cat in the Hat

    ½

  • Love Actually

    ★★★½

  • Ghost World

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Pulse

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Bringing Out the Dead

    ★★½

  • Audition

    ★★★½

  • American Beauty

    ★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★½

  • Cure

    ★★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Lost Highway

    ★★★★½

  • Crash

    ★★★★★

  • Showgirls

    ★★★★½

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • The Last Seduction

    ★★★

  • Carlito's Way

    ★★★★½