Sort by

dazfa has logged 42 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cars

Cars

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
13
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Read the review Edit this entry