• Eternals

    Eternals

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    After the second watch, I have a couple critiques. I want to preface this by saying this is a pretty good movie, but definitely has a “just setup” feel to it, but it’s enjoyable. 
    1. I hate that Kingo is left out of the big fight. It’s so whack that he decides to play neutral, and not do anything. They don’t even have him close by, this man just goes home, even though the options are his friends die or…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    It was a pretty fun time. A little corny but a good time. The cameo was great, shoutout Jackson’s uncle.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Alternate plot to the story:
    Ellie shows up to the apartment she wants to rent, hears it will be 4 months rent due up front, and gets the fuck out of there. The landlord is trippen for charging that for that shitty ass room that smells like garlic all the time, with a coil bed from the 60s. 
    The end


    But this was an interesting one. It was a cool idea, but the whole time I was just imaging what…

  • Eternals

    Eternals

    ★★★½

    Pretty solid marvel movie. I liked the cast and it had a cool story. I think from a setup standpoint it sets the stage very well for upcoming movies, but a lot of this was just dialogue. I think the idea of the big ass people is cool and I am excited to see where it will go from there. I liked the comedic relief throughout as well, a lot of it hit for me lol

  • Army of Thieves

    Army of Thieves

    ★★★½

    This was a solid prequel. I had no idea this film was a thing but I enjoyed it. Had some solid humor and was a fun time.

  • Bloodsport

    Bloodsport

    ★★★★★

    This was easily my favorite fighting movie ever. It was super cheesy and I loved every second. The fight scenes did not disappoint and I was a huge fan

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is some quality film. I had pretty high expectations because of the hype and the cast, and it did not disappoint. I never read dune or watched the original, so this was great to see as the first experience. It was just insane from start to finish. It really kept my attention the entire time, and the suspense is crazy for a 2.5 hour movie. I can’t wait for the next one, I’m so excited. 

    Some of my favorite…

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    SPOILERS AHEAD

    Every time I watch this, I will 100% give it a 5. Fantastic movie. I do have one glaring question about the plot though. So it is assumed that at some point, the scientist is turned to the thing, and then burrows his way through the floorboards of the shack, and makes this big ass garage out of the ice. Now I feel like this movie only takes place during about 24 hours once they discover the thing,…

  • Misery

    Misery

    ★★★★½

    I loved the plot of this, and don’t think it could have been cast any better. I think it was such a simple movie, but done very well. The acting was great and I really enjoyed it

  • Freddy vs. Jason

    Freddy vs. Jason

    ★★★★½

    Wow, I’m so mad I haven’t seen this sooner. This was so much fun. It was an interesting collab, but I thought it went great. My favorite part of the movie was one of the final fight scenes between Jason and Freddy. There’s this part where Freddy is literally jumping up and elbow dropping Jason, and idk why it had me dying. It just looked funny. Also the way Jason was ragdolling Freddy in this industrial park was good as well. It was a bit cheesy, but I was all for it

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was pretty solid, but I did have a couple small issues with it. I wish that it didn’t show most of the kills in the trailer, I like when that kind of thing is a surprise. Like it’s a Halloween movie, of course it’s going to be gorey, but you don’t have to show all the kills in the trailer. Also the fireman scene was so funny because literally Michael Meyers, the infamous serial killer from your town, a…

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★

    Sam Baker always plays the greatest characters in every movie. It’s always someone different, but just off the wall. The range is spectacular. But overall this movie was good, a classic Halloween.