Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trixie Mattel: Skinny Legend

Trixie Mattel: Skinny Legend

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
Read the review Edit this entry  
11
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarborough

Scarborough

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wildhood

Wildhood

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yuni

Yuni

2021
×
Edit this entry  
30
Beba

Beba

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Changes Everything

This Changes Everything

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry