Sort by

smar has logged 85 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Today

Love Today

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantasmagoria

Phantasmagoria

2022
×
Edit this entry  
08
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wedding Season

Wedding Season

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chak De! India

Chak De! India

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Legend

The Legend

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crush

Crush

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Senior Year

Senior Year

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atrangi Re

Atrangi Re

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Midnight Sun

Midnight Sun

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Classroom of the Elite

Classroom of the Elite

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dil Dhadakne Do

Dil Dhadakne Do

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry