Sort by

Dolev has logged 799 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★
Edit this entry  
30
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Ghiblies

Ghiblies

2000
×
★★½
Edit this entry  
29
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Flight

Flight

2012
×
★★
Edit this entry  
28
Murderball

Murderball

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★½
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★
Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Edit this entry  
23
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★½
Edit this entry  
21
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Teenage

Teenage

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★
Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tusk

Tusk

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★
Edit this entry  
17
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Edit this entry