Sort by

Dolev has logged 47 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: The Year of Our Lord 1983

Red Riding: The Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Savages

Savages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Immortals

Immortals

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Piranha 3DD

Piranha 3DD

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry