Sort by

Andy has logged 51 entries for films during November 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Talk Talk: Live at Montreux 1986

Talk Talk: Live at Montreux 1986

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Mans

Le Mans

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★
Edit this entry  
25
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
23
The Soloist

The Soloist

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
State of Play

State of Play

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Thick as Thieves

Thick as Thieves

2009
×
★★
Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Core

The Core

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
We Are Marshall

We Are Marshall

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★½
Edit this entry  
13
Saving Grace

Saving Grace

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
When You're Strange

When You're Strange

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Resurrection Man

Resurrection Man

1998
×
★★
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
Edit this entry  
06
Havana

Havana

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry