Sort by

Andy has logged 654 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
High Crimes

High Crimes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Afternoon

One Afternoon

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reasonable Doubt

Reasonable Doubt

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
No Way Out

No Way Out

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Severance

Severance

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraser

Eraser

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Next

Next

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hancock

Hancock

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry