Sort by

Andy has logged 45 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Fracture

Fracture

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Wild Geese

The Wild Geese

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reclaim

Reclaim

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shadow

The Shadow

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Siege

The Siege

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
40 Days and 40 Nights

40 Days and 40 Nights

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wicker Park

Wicker Park

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
McVicar

McVicar

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry