Sort by

Andy has logged 42 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pearl Jam: MTV Unplugged

Pearl Jam: MTV Unplugged

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The World at War

The World at War

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
State of Play

State of Play

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Wild Geese

The Wild Geese

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One for the Money

One for the Money

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Amy Schumer: Live at the Apollo

Amy Schumer: Live at the Apollo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gone

Gone

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Baytown Outlaws

The Baytown Outlaws

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Outlander

Outlander

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tamara Drewe

Tamara Drewe

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry