Sort by

Andy has logged 586 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Abilene Town

Abilene Town

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Battle at Apache Pass

The Battle at Apache Pass

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Doolins of Oklahoma

The Doolins of Oklahoma

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tumbleweed

Tumbleweed

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
From Hell to Texas

From Hell to Texas

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ride Clear of Diablo

Ride Clear of Diablo

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tall Stranger

The Tall Stranger

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jagged

Jagged

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chato's Land

Chato's Land

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Warlock

Warlock

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Desperadoes

The Desperadoes

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
7th Cavalry

7th Cavalry

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Man from Colorado

The Man from Colorado

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cariboo Trail

The Cariboo Trail

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Wagon

The Last Wagon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Buffalo Bill

Buffalo Bill

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Man in the Saddle

Man in the Saddle

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pearl Jam - Live in Seattle

Pearl Jam - Live in Seattle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Distant Drums

Distant Drums

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guns of Fort Petticoat

The Guns of Fort Petticoat

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gunsmoke

Gunsmoke

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trooper Hook

Trooper Hook

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Western Union

Western Union

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
South of St. Louis

South of St. Louis

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coroner Creek

Coroner Creek

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry