Sort by

Andy has logged 54 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Live Baby Live: Wembley Stadium 1991

Live Baby Live: Wembley Stadium 1991

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lawman

The Lawman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge

The Edge

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The War Wagon

The War Wagon

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creation Stories

Creation Stories

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Street Kings

Street Kings

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pan

Pan

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Freddie Mercury Tribute Concert

The Freddie Mercury Tribute Concert

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Micky Flanagan: Peeping Behind the Curtain

Micky Flanagan: Peeping Behind the Curtain

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Just Cause

Just Cause

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Depeche Mode: Devotional

Depeche Mode: Devotional

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Immortals

Immortals

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bruno v Tyson

Bruno v Tyson

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Priest

Priest

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry