Doug has logged 207 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Edit this entry  
10
Exiled

Exiled

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Drug War

Drug War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rape

Rape

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
T-Men

T-Men

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Times of Bill Cunningham

The Times of Bill Cunningham

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Family Tour

A Family Tour

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★
Edit this entry  
18
American Dharma

American Dharma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry