RSS feed for Dimitri

Dimitri has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Victim

The Victim

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
Read prior review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zapruder Film of Kennedy Assassination

Zapruder Film of Kennedy Assassination

1963
×
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry