Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
★★★½
Edit this entry  
03
Escape to the Silver Globe

Escape to the Silver Globe

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sick of Myself

Sick of Myself

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Do It

Do It

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Garment Jungle

The Garment Jungle

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Criminal

The Criminal

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ogre

The Ogre

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rainbow: A Private Affair

Rainbow: A Private Affair

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Feminism WTF

Feminism WTF

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kaos

Kaos

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bungalow

Bungalow

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Black Windmill

The Black Windmill

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Padre Padrone

Padre Padrone

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stuntwomen

Stuntwomen

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Criminal Code

The Criminal Code

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Am the Law

I Am the Law

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Odessa File

The Odessa File

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Who Dwell in the Mountains Cannot Be Blamed for Being There

We Who Dwell in the Mountains Cannot Be Blamed for Being There

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
.com for Murder

.com for Murder

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Alpine Fire

Alpine Fire

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Creator

The Creator

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Driven Ones

The Driven Ones

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fremont

Fremont

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

1954
×
★★
Read the review Edit this entry