Deacon has logged 494 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Downhill

Downhill

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ava

Ava

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry