Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love & Gelato

Love & Gelato

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King's Man

The King's Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Learning Tree

The Learning Tree

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Read the review Edit this entry  
15
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creative Nonfiction

Creative Nonfiction

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Open the Door

Open the Door

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
The Fountain

The Fountain

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Hooker on Campus

Hooker on Campus

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Pressure

Pressure

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Read the review Edit this entry  
13
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry