• A Snake of June

    A Snake of June

    ★★★★½

    Can’t stop thinking about this one

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★★

    The best Pixar film, period

  • Men

    Men

    ★★★

    Either I completely get what Alex Garland is saying and it's entirely on the surface, or I have no idea what he's saying and the more subtle details have to be read into. IDK, it was ambitious though, the only thing I didn't expect more than the finale is that Garland slipped in a reference to The Beyond.

  • Inland Empire

    Inland Empire

    ★★★★½

    LOVED IT, oh my god Lynch is so incredible with actors. Despite the weird DV quality footage and blown out highlights, this movie fully captures the surrealist madness of Lynch and the sense of the uncanny in it's most pure, free form.

  • Us

    Us

    ★★½

    Was once more positive to this movie and gave it a slightly higher score because of it's ambition and nice memories of it post my first watch. Now on rewatch, the flaws just stick out more and I can't help but think about how much it fails not only in scaring me, but also how even some of the jokes in retrospect don't land and the ideas for it's themes are really nothing new.

    What Us has to say about…

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★½

    Masterpiece, but for the love of God, don't bring a date to this.

  • Dead Ringers

    Dead Ringers

    ★★★★½

    Absolutely terrifying

  • The Fly

    The Fly

    ★★★★½

    Jeff Goldblum: YOU’RE JUST JEALOUS! I figured out how to become the peak of human perfection.

    Computer: Nah dude, you’re a fly hybrid with symptoms in relation to cancer and Alzheimer’s now. Get ratioed bro.

  • The Dead Zone

    The Dead Zone

    ★★★★

    Morally complicated psychic story with some great performances for almost everyone. Morally complicated and brilliantly executed.

  • Fast Company

    Fast Company

    ★★

    My favorite part was when John Saxon kinda just died horribly from a plane explosion and the movie just carried on and ended with happy music because he's the villain and doesn't matter.

  • Scanners

    Scanners

    ★★★½

    Cronenberg comes WAY more into his own as a filmmaker, creating a movie that is equality parts thrilling and filled with genre highs, but still manages to wiggle in some of his favorite themes (Freudian psychology, evil corporations, body horror, ETC.)

    Lots of great music, editing and some really competent cinematography. With The Brood he finally found himself personally within the realm of arthouse, but he brings some of those sensibilities and puts them in to overdrive to have some…

  • The King's Man

    The King's Man

    ★½

    Working on a high end production where we plan on similarly mixing cinema cameras with lower grade prosumer ones that shoot RAW and LOG. So props to the teams that had to color grade and adjust the VFX for those shots to make them look consistent. Just a shame the movie is also just consistently boring as sin and needlessly campy when it shouldn't be.