Alex has logged 132 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Buffalo Bill

Buffalo Bill

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry