Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
deadlyhabit

deadlyhabit

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for deadlyhabit
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • deadlyhabit’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Fatal Possession

    Fatal Possession 1995

    ★★★★ Watched by deadlyhabit 05 May 2022

    The dog was the real star.

  • Pretty Cheaters, Deadly Lies

    Pretty Cheaters, Deadly Lies 2020

    ★★ Watched by deadlyhabit 04 May 2022

    This movie made me angry.

  • The Shipment

    The Shipment 2001

    ★½ Watched by deadlyhabit 02 May 2022

    Boring

  • Attack Force

    Attack Force 2006

    ★★ Watched by deadlyhabit 26 Apr 2022

    I was told this has something to do with space vampires, also there is a hilariously overdubbed Seagal in this.

  • Cube

    Cube 2021

    ★★ Watched by deadlyhabit 24 Apr 2022

    Japan remade Cube for some reason that escapes me.

  • The Honeymooners

    The Honeymooners 2005

    ½ Watched by deadlyhabit 21 Apr 2022

    Note: anyone who suggests this for our anniversary picks next year gets crucified.

  • Rage of the Mummy

    Rage of the Mummy 2018

    ½ Watched by deadlyhabit 20 Apr 2022

    no

  • Moonfall

    Moonfall 2022

    ★★ Watched by deadlyhabit 14 Apr 2022

    So stupid

  • Ouija House

    Ouija House 2018

    ★★ Watched by deadlyhabit 11 Apr 2022

    wa weggy house

  • Still Flowin The Movie

    Still Flowin The Movie 2013

    ★★★★ Watched by deadlyhabit 11 Apr 2022

    my poor brain
    dabs and booze did not help

  • Killer Under The Bed

    Killer Under The Bed 2018

    ★★★ Watched by deadlyhabit 10 Apr 2022

    The best Lifetime killer doll movie to date.

  • The Channeler

    The Channeler 1990

    ★½ Rewatched by deadlyhabit 10 Apr 2022

    this movie sucks

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 75
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro