Sort by

Deadnet has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Elder

The Elder

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akakiri

Akakiri

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Twins

The Twins

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birth of the Dragon

Birth of the Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
F9

F9

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Django/Zorro

Django/Zorro

×
Read the review Edit this entry  
04
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry