• Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★

  • Saw II

    ★★★½

  • Corpse Bride

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★½

  • The Incredibles

    ★★½

  • The Grudge

    ★★★½

  • The Village

    ★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★½

  • Mean Girls

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • 50 First Dates

    ★★★

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • The Butterfly Effect

    ★★★½

  • Saw

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Mystic River

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Jeepers Creepers 2

    ★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Holes

    ★★★½

  • Final Destination 2

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★½

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • The Ring

    ★★★½

  • Cabin Fever

    ★★★½

  • Signs

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Session 9

    ★★★

  • The Others

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Jeepers Creepers

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★½

  • Whispers: An Elephant's Tale

    ★★★

  • Almost Famous

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • American Beauty

    ★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★

  • The Straight Story

    ★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★½

  • The Lion King II: Simba's Pride

    ★★★

  • The Parent Trap

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★½

  • Titanic

    ★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • Scream

    ★★★½

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • Sling Blade

    ★★★

  • Fargo

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★★½

  • Clueless

    ★★★½