Sort by

sashi has logged 160 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Murder in the First

Murder in the First

1995
×
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The A-Team

The A-Team

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Straight A's

Straight A's

2013
×
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rendition

Rendition

2007
×
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sky High

Sky High

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gourd and Evil

Gourd and Evil

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
Read the review Edit this entry  
21
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
And So It Goes

And So It Goes

2014
×
Edit this entry  
09
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
26
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
Read the review Edit this entry  
21
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Edit this entry  
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Submarine

Submarine

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry