Sort by

sashi has logged 50 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Revenant

The Revenant

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Out

Inside Out

2015
×
Edit this entry  
17
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★
Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Will Survive of Us

What Will Survive of Us

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Noreen

Noreen

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inferno

Inferno

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry