Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★½
Edit this entry  
17
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Want to See

I Want to See

2008
×
★★
Edit this entry  
08
Accident

Accident

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bugcrush

Bugcrush

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Devil

Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Veere Di Wedding

Veere Di Wedding

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Thesis

Thesis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Edit this entry  
24
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Dark

In the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sleep Dealer

Sleep Dealer

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry