maggie has logged 365 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Duel

The Duel

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Man on the Moon

The Last Man on the Moon

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The East

The East

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jesus of Montreal

Jesus of Montreal

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Square

The Square

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Xala

Xala

1975
×
Edit this entry  
23
Port of Memory

Port of Memory

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
You All Are Captains

You All Are Captains

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Adventures of Juan Quin Quin

The Adventures of Juan Quin Quin

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bedwin Hacker

Bedwin Hacker

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Silences of the Palace

The Silences of the Palace

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Plague

The Plague

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Omar

Omar

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry