Sort by

maggie has logged 302 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
If You Love This Planet

If You Love This Planet

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
27
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Not My Type

Not My Type

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
12
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★½
Edit this entry  
08
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
The Idiots

The Idiots

1998
×
½
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
I Don't Want to Talk About It

I Don't Want to Talk About It

1993
×
Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Lolita

Lolita

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Water Horse

The Water Horse

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry