deanpeterson has logged 146 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
29
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Report

The Report

2019
×
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rainbow Time

Rainbow Time

2016
×
Edit this entry  
08
Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

1963
×
Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Hours

The Hours

2002
×
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Avenues

Avenues

2017
×
Edit this entry  
29
Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry