Sort by

DeAssisJonathan has logged 210 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Volver

Volver

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
12
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
Edit this entry  
05
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Edit this entry  
03
Buccaneer Soul

Buccaneer Soul

1993
×
Edit this entry  
01
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
Edit this entry  
27
Barren Lives

Barren Lives

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Men and Women

Men and Women

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Read the review Edit this entry  
15
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Family Diary

Family Diary

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
Edit this entry  
10
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
07
Kid

Kid

2015
×
Edit this entry