• Kingsman: The Secret Service

    Kingsman: The Secret Service

    ★★★★½

    Fantastic movie, probably the most satisfying movie of the year (I know, the year is still young...).

    Enjoyed the top-notch cast, Colin Firth was amazing in his role, as well as Taron Egerton as Eggsie. The rest were pretty decent too.

    The movie had just the right amount of action, comedy, and dramatic moments as to not grow tired and bloated. The story was average, but the way it was executed was solid and stylish--I mean, the point of the…

  • American Sniper

    American Sniper

    ★★★½

    Gripping, intense, and unnerving. Bradley Cooper's finest performance. Solid war film by Clint Eastwood.

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★

    Truly mesmerizing, sad film. Some really good animation and voicework.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    One hell of a messed up movie. I actually wasn't expecting the movie to be this shocking, I thought the movie would have more of a confusing plotline, but it didn't. I have to say though, this movie really grips you tight and takes you on one of the most morally twisting stories of our time. It's a movie that looks pretty docile on the surface, but when you see it you experience the mad intensity that is Gone Girl.…

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Visceral, visually captivating, ruthlessly entertaining, Whiplash is one of the best movies I've seen in a while.

    I saw this movie with pretty high expectations, from all the reviews and word-of-mouth testimonies that I have encountered. I can say that I am satisfied. Miles Teller and J.K. Simmons really pushed their roles to the limit. Just from sitting transfixed at the screen, I myself experienced the same kind of pain and hardship that the protagonist faced, and the unrelenting, merciless…

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★½

    Perhaps one of the most gripping, mesmerizing films of 2014. This film is all about character evolution, and as one of the most unique things of the movie, the evolution of a eccentric semi-likable hero into a ruthless, unsympathetic sociopath. The acting of Jake Gyllenhaal iis amazing, and as a character he is impossible to keep your eyes off of. He literally steals every scene he's in.

  • Transformers: Age of Extinction

    Transformers: Age of Extinction

    ★★

    Yeeekk. This was probably the worst of the transformers movies. It was long, bloated, and full of the most unnecessary plot points I've ever seen. This extremely long movie surrounded a pretty convoluted, messy screenplay..and if we take away all that time wasted on the useless boyfriend, the teen-adult talks, debates about pedophilia, uncalled-for racism, and other Michael Bayisms, we would've had a less tiring film to watch. The Transformers series is so tired out by now. I'd give this…

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★

    The only reason why I bothered to even see the film is because of the catacombs, and if it weren't for that, I wouldn't be writing this review. Let me start off by saying, that it wasn't all that great. It was a handheld camera film, and like all handcam movies, it is accompanied by dizzyness, quick cuts, and, as it takes place in the catacombs, a sense of claustrophobia. The handheld genre is also used to the most cliched…

  • The Apparition

    The Apparition

    ½

    By far one of the worst horror movies I've ever seen. It took so many horror cliches from other movies, yet I felt director Todd Lincoln didn't even try to make an interesting movie about it. It was just a typical ghost haunting movie that didn't even set the defined rules of what the ghost/antagonist could do. The acting was meh; probably because the writing was terrible. Why the heck is Tom Felton in this movie? He could've done better…

  • The Tale of the Princess Kaguya

    The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★½

    Something was definitely different with this Studio Ghibli film, compared to the other ones I've seen. Firstly, the art style is unique, unlike anything I've ever seen before. Takes some time to get used to, but once I did, I was immersed. It was simplistic, yet beautiful at the same time. The story was reminiscent of that of traditional princess tales--albeit with a less-than-happy ending. Aaaand that brings me to the ending: it was somber, and more thought-provoking rather than…

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★★

    This was one of my most anticipated movies of 2013. That being said, I was generally not disappointed. I thoroughly enjoyed it. The dark, gritty nature of Superman's timeless origin story was, although seemingly piggybacking off of The Dark Knight's popularity, a fresh though dreary look at one of the world's most iconic and beloved superheroes. The cast was decent; Henry Cavill could still use some work, but everyone else was fine--would've been better with a stronger script. The effects…

  • Exodus: Gods and Kings

    Exodus: Gods and Kings

    ★★★

    Exodus was one of the more mixed bags of 2014. It had its good: some visually stunning landscape VFX shots and cinematography, some directorial choices involving Moses' story, and a great cast. Then there's its bad: slow pace, weak writing, and something lacking in the 'epic' department. In a story as grand and massive in scale as Moses', I was a bit disappointed that some of the scenes were anticlimactic. Also the promise of Moses to being portrayed as a…