• The Avengers

    The Avengers

    ★★★★

    A monument in cinematic history, and certainly the first of its kind. There has been no other incredibly known film franchise that brings together protagonists from its core movies into one culminating feature film. And it has also been done successfully so. This movie serves as the baseline for Marvel movies. Its your standard popcorn action flick, with witty heroes, dastardly villains, and non-stop action. The reason why it's so good is because the movie is paced so well, the…

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★½

    The Babadook is most probably the best horror movie film of the year 2014. In terms of horror conventions, the movie is quite amazing, especially for it being a low budget, first time movie from director Jennifer Kent. The new relatively unknown leading cast members were also really good and looked genuinely engrossed into their roles. The monster of the Babadook was done so well, that it was actually horrifying to think about. The scares were not over the top,…

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★½

    My first Ghibli film will always be my favorite. It also had the pleasure of being a part of my childhood, one of its shining moments, in fact. Of course back then, I was a young kid who was taken aback by some of the most breathtaking visuals in the history of 2D animation, but had no idea of the symbolism, morals, and plot elements that made Spirited Away such a great film.

    This masterpiece by Hayao Miyazaki stands as…

  • Howl's Moving Castle

    Howl's Moving Castle

    ★★★★

    My third Ghibli film that I can consciously remember since Spirited Away and The Wind Rises. I can say that this was one of Miyazaki's more symbolic and intriguing works. It focuses alot on character, and yes, there are plenty in this one. The 2D animation is pretty groundbreaking for a movie of its time and it even stands tall with the modern 3D conventions of today. The soundtrack by Joe Hisaishi is once again one of the more celebratory…

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★

    My first Ghibli film since Spirited Away. I have to say, this was one heck of an emotional masterpiece from Hayao Miyazaki. Everything sorta clicked: visuals, music, and a solid voicework from actors and actresses such as: Joseph Gordon-Levitt and Emily Blunt. The story was very sad, but also uplifting at the same time. Being Miyazaki's last film I can understand why--even though his era was ending, his works and the visionary ideals that he gave to the cinematic world will forever live on, immortal.

  • The Woman in Black 2: Angel of Death

    The Woman in Black 2: Angel of Death

    ★½

    The first one was better. This one relied too much on cheap jump scares, and it lacked the creepy atmosphere, chilling moments and soundtrack of its predecessor. The story was also tired, contrived, and lacked any deeper meaning to add to the first story (and some of this plot didn't even make sense)

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★½

    Ponyo. Ponyo. Ponyo fishie in the sea....

    kid's movie but it was still nice anyways. Not as "masterpiece-quality" as some of Miyazaki's other films, but it was a solid, sweet, and charming outing. Another decent Ghibli entry that stands on its own.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    The Dark Knight is what I consider to be the benchmark superhero movie that defines the criteria for a superhero movie to be deemed good. It was dark, intense, and displayed a true test to the hero of the film. The movie introduced a villain who was practically just as good, if not better, than the titular character himself. In addition, the complex story that created a true mythology within the franchise, awesome and intense set-piece moments, epic soundtrack from…

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    The best film I have ever seen. A cerebral masterpiece--enhanced by one of the most talented cast of actors and actresses, superb special effects, a roaring epic musical score from the great Hans Zimmer, sound editing, mixing, you name it. As close to perfection as a movie can ever get, this complex tale that weaves an intricate and original concept with an emotional plot of a man who has lost what was most dear to him, Inception has it all.

    Like all of Nolan's films, its freeform, nonlinear storytelling may put off some viewers, but to me this movie was silver screen perfection.

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    Best movie of 2014, hands down. Got obsessed with it for its Nolanesque cerebral nature, its intense emotional charge, and its powerful soundtrack by Hans Zimmer.

    A little slow, not for everyone due to its pacing and scientific cues, but the movie's ambition and how well-done it was blew me away.