jade has logged 50 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
Edit this entry  
11
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
Edit this entry  
11
Nerdland

Nerdland

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
Edit this entry  
26
Adventures in Public School

Adventures in Public School

2017
×
Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Click

Click

2006
×
Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
10
House of Deadly Secrets

House of Deadly Secrets

2017
×
½
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
15
I Am Michael

I Am Michael

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Happy Anniversary

Happy Anniversary

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Jim Jefferies: This Is Me Now

Jim Jefferies: This Is Me Now

2018
×
Edit this entry  
13
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing

Sing

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Edit this entry  
04
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
21
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★½
Edit this entry