Sort by

Ashley has logged 129 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tru Confessions

Tru Confessions

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry