Sort by

Lucy has logged 316 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ordinary Love

Ordinary Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The High Note

The High Note

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ever After

Ever After

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rising Phoenix

Rising Phoenix

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Circle

Circle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry