Sort by

Lucy has logged 283 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Plan B

Plan B

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry