RSS feed for Lucy
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    “this is so metaphorical”

    oh holy fuck. go in cold, you’ll thank me later

  • The Kitchen

    The Kitchen

    so lifeless i dipped out half way through. lizzie moss we gonna get you that razzie

  • Vita & Virginia

    Vita & Virginia

    ★★★½

    “you have as much of me as i have to give”

    hypnotic, but still too inaccessible. still, i can’t fault it much because it’s so uniquely well made compared to most films in this sub genre. the score especially breathes life into every scene, and elizabeth and gemma bring some of their best performances to the table. this is either going to grow on me exponentially, or it’ll sour and drift away. only time will tell

  • What We Do in the Shadows

    What We Do in the Shadows

    ★★★★½

    THER IZ A CRUCIFX BEHIND YOU

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

    felt like a tv movie for tweens until the Scary Stories themselves unfolded and then my mind was boggled at how the hell this managed a pg-13 rating. if you showed me one of those scenes out of context and said it was from a new french extremity movie, i would believe you

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    “stupid child!”

    warm and familiar and completely worth driving out of state just to rewatch. the oscar campaign starts now, even if we all have to sit on the sidewalk with cows like david lynch

  • Transit

    Transit

    ★★★★

    “who is the first to forget: he who is left, or she who left him?”

    inconspicuously captivating. the last half hour was so calmly stressful that i could feel my own heartbeat. i need to rewatch phoenix

  • It

    It

    ★★★★

    “tasty, tasty, beautiful fear”

    recently i’ve been thinking a lot about how horror movies are usually either truly scary or truly well made, and so rarely both. this is the rare occasion for me when i feel it fits into both categories naturally, churning out terrifying sequences but also giving me something interesting to look at and chew over. a coming of age horror movie, and a mainstream remake (or adaptation) at that, how surprised i initially was to find…

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★★

    she’s got a point, she’s an icon, she’s a legend and she IS the moment. now come on now

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    “he exists now.. only in my memory”

    a few minutes ago i had so much to say, and now it’s all a cloudy haze. this movie is the only way i can seem to properly mourn my mother, i think because i shove my negative feelings so deep down that i forget they exist at all. but i let my grief come to the surface for the first time in a long time, and i needed to. this movie brings…

  • HAIM / Summer Girl

    HAIM / Summer Girl

    ★★★★★

    I SAID THANK YOOOOOOOOOOOU

  • Teen Spirit

    Teen Spirit

    ★★★★½

    “a lot of people like to sing. you can sing”

    was fully anticipating feeling mildly apathetic about this, but then they opened the movie with genesis by grimes and i was a fool by tegan and sara. back to back. this COMPLETELY won me over, from the saturated colors to the killer soundtrack. the right balance of hazy neon and introspective moments of quiet. i could feel the flaws under the surface, a little clumsy here and there, and cliche…