RSS feed for Lucy
  • My Days of Mercy

    My Days of Mercy

    ★★

    this wasn’t great but also i didn’t expect it to be. sometimes i just gotta watch one good movie kiss and i’ll be alright

  • Once Upon a Time in Hollywood

    Once Upon a Time in Hollywood

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i haven’t felt this disappointed in a long time. i figured going into it that this would end up being my least favorite tortellini, but i had no idea

    anyone could have directed this. it feels completely inorganic when related to him, except that it’s clearly playing out a nostalgic hollywood fantasy, feet and all. and even if he tried a new route by throwing out his old signature styles, whatever replaced it here is completely unoriginal. a lifeless corpse…

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★

    bro, it’s not gay if it’s karate

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    “isn’t it wrong to lie?”

    family is so simplistically complex: grief, joy and despair are often all mixed together. this was so rhythmically calming, and i can’t remember the last time i’ve heard an audience burst into laughter and then stop on a dime to reflect. this is skillfully made and every performance deserves recognition, but as i wrap up my review i’m gonna leave you with three words: awkwafina academy award

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

    “you don’t get to hate it unless you love it”

    stylistically new but also so familiar, like a long forgotten classic lost in the pages of history. every shot is a breath of fresh air, it almost feels like the first real film i’ve seen all year. i’m stunned

  • Crawl

    Crawl

    ★★★½

    effy stonem swimming away from alligators during a hurricane did more for me than midsommar... life is full of surprises, truly

  • Sky High

    Sky High

    ★★★★

    the mcu couldn’t do it

  • The Sisterhood of the Traveling Pants

    The Sisterhood of the Traveling Pants

    ★★★★½

    just know that every morning i open my eyes and ask myself, WWTFTSOTTPD: what would tibby from the sisterhood of the traveling pants do

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    the act of “gone girling” should be legal in all 50 states and i would say that in a court of law

  • American Honey

    American Honey

    ★★★★★

    “how about you? what's your dream?”

    it’s one thing to make a movie, and it’s another to capture a feeling. a chaotic symphony of all american sights and sounds, even the nauseating, even the sad. i’ll never get over how well this is made. happy 4th of july

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    this isn’t even a horror movie, straight couples just be like that

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★

    peter parker every 10 minutes: i am but a young boy
    me, nodding: he’s baby!