RSS feed for Lucy

Lucy has written 108 reviews for films rated ★★★ .

  • The Death & Life of John F. Donovan

    The Death & Life of John F. Donovan

    ★★★

    “it was the only connection i had with the life i dreamed of”

    ...they had us in the first half, i’m not gonna lie. this was so close to being... something. but by the second hour it lost ground fast, unraveling somewhere between kits inability to act and the muddled plotlines... oh well. but i’ll always stand by xavier and his ambitious music and editing choices. my kryptonite every time

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★

    this isn’t even a horror movie, straight couples just be like that

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★

    peter parker every 10 minutes: i am but a young boy
    me, nodding: he’s baby!

  • Lilya 4-ever

    Lilya 4-ever

    ★★★

    movies like these are so sensitivity specific to each viewer based on their reaction. how much senseless suffering can someone watch? does it have meaning or strike a chord, or just leave them wondering why the suffering was happening in the first place? in this case it feels genuine until it just becomes too tiring to endure, and for what? suffering just for the sake of it. in this case i think i’ll pass, which is a shame because i was on board for quite a while

  • Fyre

    Fyre

    ★★★

    rich people are truly dumb as fuck

  • Daddy Day Care

    Daddy Day Care

    ★★★

    where was elle fanning’s oscar nom for this

  • Glass

    Glass

    ★★★

    this was... Interesting but also when sarah paulson was reading papers about osteogenesis imperfecta i shouted “Represent!” and when mr glass explained what it was i dabbed so. yeah

  • Galveston

    Galveston

    ★★★

    “i’m dyin”
    “aren’t we all?”

    i never quite got into it, but i could feel the intent. while a little too bare in plot, one masterful long take reminded me that mélanie laurent is not to be overlooked. if only she could make something as good as respire again...

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★

    Boy and Girl the whole movie: mommy?
    sandra bullock: do i LOOK-

  • Breaking the Waves

    Breaking the Waves

    ★★★

    “are you sure that’s what you want?”

    emily watson gives a stellar and unique performance, but otherwise this only just held my attention. recently my fascination with how lars lays out his morbid stories keep me invested in them, but here that seems to fall short. there’s always a generous amount of anguish, but it felt less affecting and the ending less meaningful here. almost pointless. he’s a mess and a hot pile of garbage as a person anyways, but…

  • Madeline's Madeline

    Madeline's Madeline

    ★★★

    do theater kids deserve rights? be honest

  • The Girl in the Spider's Web

    The Girl in the Spider's Web

    ★★★

    “every day you chose not to save me”

    a bold statement: i think this has worth. i’m just as surprised as you might be, but when the initial annoyance wore off, i found myself caught up in what it has to offer. the david fincher version is one of my all time favorite films, so naturally it was really hard to adjust to this at first, but then i realized something: i can separate the two and see this for…