Highest rated films

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The One I Love

    ★★★★

  • Veronica Mars

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • American Mary

    ★★★★½

  • All Cheerleaders Die

    ★★★★½

  • The Craft

    ★★★★

  • Don Jon

    ★★★★

  • End of Watch

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 15 Films watched
  • 1.2 Average per month
  • 0.3 Average per week

Milestones

First Film

Veronica Mars

Mar 14

Last Film

The One I Love

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
12 films
Thriller
7 films
Comedy
6 films
Crime
5 films
Horror
4 films
Romance
3 films
Fantasy
2 films
Mystery
1 film
Action
1 film
Sci Fi
1 film
USA
14 films
UK
4 films
Canada
1 film
Germany
1 film
English
15 films
French
3 films
Spanish
2 films
Hungarian
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Fargo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Hansel & Gretel: Witch Hunters
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

All Cheerleaders Die
Average weighted rating:

2.8

Films Lucy watched in 2014

  • The One I Love
  • Love Actually
  • In Bruges
  • All Cheerleaders Die
  • Interstellar
  • American Mary
  • The Craft
  • End of Watch
  • Gone Girl
  • Fargo
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • The Usual Suspects
  • Electrick Children
  • Don Jon
  • Veronica Mars

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • Winter Sleep
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Güeros
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • The Raid 2
  • Sherlock: The Sign of Three

Highly rated with Lucy’s friends Patron

  • Her
  • Gone Girl
  • The Grand Budapest Hotel
  • Guardians of the Galaxy

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more