Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • It Follows

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Mommy

    ★★★★★

  • Death Proof

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★★

  • The Double

    ★★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 203 Films watched
  • 16.9 Average per month
  • 3.9 Average per week

Milestones

First Film

Guardians of the Galaxy

Jan 1

Most Watched

Carol

4 times

Mad Max: Fury Road

3 times

Being John Malkovich

twice

It Follows

twice

The Duke of Burgundy

twice

Last Film

The Hateful Eight

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
110 films
Comedy
71 films
Thriller
43 films
Horror
38 films
Sci Fi
31 films
Action
29 films
Romance
28 films
Adventure
24 films
Mystery
24 films
Family
19 films
USA
164 films
UK
27 films
Canada
19 films
France
17 films
Australia
9 films
Germany
6 films
Italy
5 films
New Zealand
4 films
Austria
3 films
English
189 films
French
29 films
German
14 films
Spanish
11 films
Italian
9 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films
Latin
2 films
Korean
2 films
Polish
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 96 Added 382

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Lucy’s most liked review

Citizen Kane

★★

have you guys ever heard of this movie? citizen kane? directed by orson welles? ever heard of it? citizen kane? probably not, it's pretty indie

More reviews

Lucy’s most liked list

hell is a teenage girl

my favorite films featuring the dark and complex lives of teenage girls, some darker than others (not exclusive to the horror genre or female villains) (no order)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Schindler's List
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Beneath
Average weighted rating:

2.4

Films Lucy watched in 2015

  • The Hateful Eight
  • Sisters
  • Carol
  • A Christmas Story
  • Home Alone
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Elf
  • Carol
  • Carol
  • Carol
  • Room
  • The Conformist
  • Citizen Kane
  • What We Do in the Shadows
  • The Gift
  • Ex Machina
  • Being John Malkovich
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Funny Games
  • Youth in Revolt
  • Best in Show
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • The Secret Garden
  • Push
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Rocket Science
  • Attack the Block
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Idiocracy
  • Trick 'r Treat
  • It Follows
  • Funny Games
  • Let the Right One In
  • Bone Tomahawk
  • Disturbing Behavior
  • V/H/S
  • Insidious: Chapter 3
  • Circle
  • Insidious: Chapter 2
  • Creep
  • Insidious
  • Maniac
  • The Loved Ones
  • Unfriended
  • Halloweentown
  • Would You Rather
  • Pontypool
  • The Duke of Burgundy
  • The Final Girls
  • Titanic
  • Martyrs
  • The Green Inferno
  • Drop Dead Gorgeous
  • The Lazarus Effect
  • Tower of Terror
  • Beneath
  • Crimson Peak
  • The Ward
  • Don't Look Under the Bed
  • Excision
  • Goodnight Mommy
  • The Heart Machine
  • Dogtooth
  • Dope
  • Sicario
  • Breathe
  • The Game
  • Young Ones
  • Bronson
  • The Duke of Burgundy
  • Camp Takota
  • The Martian
  • Beginners
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Mommy
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Wetlands
  • Enemy
  • Lost River
  • Laurence Anyways
  • Primer
  • Mysterious Skin
  • Tracks
  • Men, Women & Children
  • Pariah
  • The Age of Adaline
  • Eddie's Million Dollar Cook Off
  • Elena Undone
  • Avengers: Age of Ultron
  • Inside Out
  • Addicted to Fresno
  • It Takes Two
  • Smart House
  • Synecdoche, New York
  • The Bling Ring
  • The Trouble with Angels
  • Magnolia
  • Preservation
  • Nightcrawler
  • Quints
  • Vacation
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Life Itself
  • Comet
  • Phantom of the Megaplex
  • Drop Dead Gorgeous
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • John Mulaney: New in Town
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Welcome to Me
  • Bottle Rocket
  • Zenon: The Zequel
  • For a Good Time, Call...
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • From Dusk Till Dawn
  • God Bless America
  • Minions
  • Fantastic Four
  • Jenny's Wedding
  • Death Proof
  • Inside Out
  • Mad Max: Fury Road
  • Wet Hot American Summer
  • Schindler's List
  • Contact
  • Tomboy
  • Atonement
  • The Invisible War
  • Trainwreck
  • Tig
  • Mad Max: Fury Road
  • The Boxtrolls
  • Starry Eyes
  • Spy
  • Girlhood
  • Honeymoon
  • The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing
  • Mad Max: Fury Road
  • The Guest
  • Coherence
  • Side by Side
  • Snowpiercer
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • They Came Together
  • Cobain: Montage of Heck
  • Cosmopolis
  • Four Rooms
  • Léon: The Professional
  • I Origins
  • Wetlands
  • Eyes Wide Shut
  • Mulholland Drive
  • Mommy
  • Frank
  • The Babadook
  • In Your Eyes
  • It Follows
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • 22 Jump Street
  • Horrible Bosses 2
  • Heartbeats
  • I Killed My Mother
  • The Brass Teapot
  • The Brothers Bloom
  • Hotel Chevalier
  • The Darjeeling Limited
  • Being John Malkovich
  • Whiplash
  • Visions of Light
  • Eagle vs Shark
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Foxcatcher
  • Cake
  • Two Days, One Night
  • The Imitation Game
  • Saturday Night Live: 40th Anniversary Special
  • Unbroken
  • The Grand Budapest Hotel
  • Still Alice
  • Big Eyes
  • Ida
  • Lucy
  • Jupiter Ascending
  • Wild
  • American Sniper
  • The Double
  • The Theory of Everything
  • Selma
  • Interstellar
  • Whiplash
  • Gone Girl
  • A Most Violent Year
  • Nightcrawler
  • Boyhood
  • The Brass Teapot
  • Inherent Vice
  • Horns
  • Man of Steel
  • Life Partners
  • The House of the Devil
  • Obvious Child
  • Edge of Tomorrow
  • Guardians of the Galaxy

World map

Highly rated films Lucy is yet to see

  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Our Little Sister
  • Don't Be Bad
  • Land of Mine
  • Kaili Blues

Highly rated with Lucy’s friends Patron

  • The Social Network
  • Mommy
  • Carol
  • Gone Girl
  • Mad Max: Fury Road
  • Whiplash
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ex Machina
  • Interstellar
  • Selma
  • Star Wars
  • Room
  • Inside Out
  • Nightcrawler
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • The Lobster
  • It Follows
  • Return of the Jedi
  • A Most Violent Year
  • Inherent Vice
  • Sicario
  • The Martian
  • Brooklyn
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Babadook
  • The Guest
  • Crimson Peak
  • Spy
  • The Theory of Everything
  • Kingsman: The Secret Service
  • Ant-Man
  • Jurassic World
  • Avengers: Age of Ultron

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more