• Siberia

    Siberia

    a movie where keanu reeves broods around in the cold and eats pussy, as the good lord intended

  • Frankenhooker

    Frankenhooker

    ★★★★½

    girlboss + malewife

  • Secretary

    Secretary

    ★★★★★

    "does this look sexual to you?"

    oh angelo, i knew that smooth jazz score sounded familiar... this movie is so perfectly balanced on all accounts. every detail, from the camerawork to the set design, down to each little mannerism of our main characters, just screams SENSUALITY. props are due to everyone involved.

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★★

    boys will be boys

  • Possessor

    Possessor

    ★★★★★

    oh honey, you already know what a sucker i am for sex, violence, and disorientation. i feel so catered to right now. ART stands for Andrea Riseborough, Thanks

  • Snow-White

    Snow-White

    ★★★★

    will watch this every so often to detoxify my weary old soul

  • Starstruck

    Starstruck

    ★★★½

    kinda morphed into a true musical about halfway through and promptly lost any "new wave" motifs it was still clinging to at that point. still, some fun, low-effort viewing. at its best when it really does lean into that new wave aesthetic :o)

  • Emotion

    Emotion

    ★★★★

    "how desolate, the fallen leaves at night. blown to and fro by the wind, the leaves gently call out. simone, do you like the sound of footsteps on the fallen leaves? come. one day, we too will be poor, fallen leaves."

  • The Great Muppet Caper

    The Great Muppet Caper

    ★★★½

    "for once, the forecast was right. it said it was going to rain cats and dogs."
    "no, no, we're bears and frogs."
    "and gonzos!"

  • An Evening with Tim Heidecker

    An Evening with Tim Heidecker

    ★★★★½

    when we're feelin good, when we're feelin healthy, we don't say we've got a "hot." look it up. we don't do it.

  • Grotesque

    Grotesque

    ★½

    i think we as a society have lost the plot

  • My Bloody Valentine

    My Bloody Valentine

    ★★★★½

    madly in love with the very concept of a kitschy little town where everything is valentine’s themed... im an absolute sucker for an old fashioned slasher with a gimmick and this is no exception!