RSS feed for Despina
  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★★

    No words can do justice to this amazing piece of television history. A great thank you to the creator for presenting the story with respect and attention to the finest detail and a million thank you to all those heroes who gave up their lives to save Europe from further total disaster. This will stay with me for a long time.

  • Birthmarked

    Birthmarked

    ★★

    Filed under : The things I watch for Matthew Goode (choose better scripts Matthew and save us all)

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★★★

    Simply magical. It brought back old school Disney feels.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★★

    Long live the 90s!

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★★★½

    A pure ray of sunshine in film form.

  • Johnny English Strikes Again

    Johnny English Strikes Again

    ★★★★

    I don't even care, it was THAT good. Haven't laughed that much in a cinema since Spy.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★★½

    What an emotional rollercoaster!

  • On Chesil Beach

    On Chesil Beach

    ★★½

    Stunning cinematography and great performances but it felt flat all around for some reason.

  • Clueless

    Clueless

    ★★★½

    AS IF.

  • The Day Will Come

    The Day Will Come

    ★★★★½

    Brutal. I have no words.

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    This was unbelievably cute and the first teen rom-com in what feels like a hundred years that delivered on all grounds. YAS NETFLIX QUEEN KEEP THEM COMING.

    ps. Not gonna lie, this reminded me of my teenage days renting She's All That from the video-club and rewatching it 50 times. Ahhh the nostalgia.

  • A Very English Scandal

    A Very English Scandal

    ★★★★½

    What a brilliant, superbly written, performed and directed series. Clearly on top of BBC's offerings this year. Hugh Grant please get all the awards.