Sort by

river has logged 42 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Salt

Salt

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry