• Top Gun: Maverick

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • The Royal Game

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Riders of Justice

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Bloody Hell

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • His House

    ★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • In the Tall Grass

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Polar

    ★½

  • The Mule

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Creed II

    ★★★

  • Green Book

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Equalizer 2

    ★½

  • Bonifácio - O Fundador do Brasil

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★

  • All the Money in the World

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Fear & Shame

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★½

  • The Man from Earth: Holocene

    ½

  • Loveless

    ★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★½

  • Get Out

    ★★

  • Fences

    ★★★½

  • Silence

    ★★½

  • Snowden

    ★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • Don't Breathe

    ★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Creed

    ★★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Demolition

    ★★★½

  • Macbeth

    ★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • The Fencer

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • American Sniper

    ★★★★