• The Travels of Kinuyo Tanaka

    ★★★½

  • The Lark Ascending

    ★★★★

  • 2046

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

    ★½

  • Chinese Odyssey 2002

    ★★★

  • Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

    ★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Fallen Angels

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Center Stage

    ★★★★

  • Days of Being Wild

  • As Tears Go By

    ★★½

  • Sandakan No. 8

    ★★★★½

  • Love Under the Crucifix

    ★★★★

  • Girls of the Night

    ★★½

  • Late Autumn

    ★★★★★

  • Floating Weeds

    ★★★★★

  • Woman Unveiled

    ★★

  • Tokyo Twilight

    ★★★★½

  • Street of Shame

    ★★★★½

  • Early Spring

    ★★★★★

  • Sudden Rain

    ★★★

  • Forever a Woman

    ★★★★½

  • The Shiinomi School

    ★★★★

  • Nobuko Rides on a Cloud

    ★★★★

  • Princess Yang Kwei Fei

    ★★★★

  • The Crucified Lovers

    ★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★½

  • Sound of the Mountain

    ★★

  • Love Letter

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★½

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★★

  • Tokyo Sweetheart

    ★★½

  • The Life of Oharu

    ★★★★½

  • Repast

    ★★★★½

  • Early Summer

    ★★★★★

  • Miss Oyu

    ★★

  • The Idiot

    ★★★

  • The Munekata Sisters

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★★

  • The Blue Mountains: Part II

    ★★★½

  • The Blue Mountains: Part I

    ★★★½

  • Here's to the Young Lady

    ★★★

  • Flame of My Love

    ★★★

  • A Woman in the Typhoon Area

    ★★★

  • A Hen in the Wind

    ★★★★½

  • Children of the Beehive

    ★★★★½

  • Women of the Night

    ★★★½

  • Temptation

    ★★★★

  • The Ball at the Anjo House

    ★★★

  • Record of a Tenement Gentleman

    ★★★½

  • Utamaro and His Five Women

    ★★½

  • No Regrets for Our Youth

    ★★★★

  • Victory of Women

    ★★½

  • Three Women of the North

    ★★★½

  • Victory Song

  • The Sword

    ★★

  • Miyamoto Musashi

    ★★½

  • The Cruel Sea

  • Sayon's Bell

    ★★★

  • Toward the Decisive Battle in the Sky

    ★★★½

  • Suicide Troops of the Watchtower

  • The Opium War

    ★★½

  • Battle of Hawaii

    ★★★½

  • There Was a Father

    ★★★½

  • The 47 Ronin

    ½

  • Ornamental Hairpin

    ★★★

  • Brothers and Sisters of the Toda Family

    ★★★½

  • Wedding Day

    ★★★