Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Actress and the Poet

The Actress and the Poet

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Street Without End

Street Without End

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Apart from You

Apart from You

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
No Blood Relation

No Blood Relation

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Flunky, Work Hard!

Flunky, Work Hard!

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Chinese Odyssey 2002

Chinese Odyssey 2002

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sandakan No. 8

Sandakan No. 8

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Travels of Kinuyo Tanaka

The Travels of Kinuyo Tanaka

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Under the Crucifix

Love Under the Crucifix

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Girls of the Night

Girls of the Night

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Forever a Woman

Forever a Woman

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love Letter

Love Letter

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Water Magician

The Water Magician

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Blossoms

Fallen Blossoms

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Song of Home

Song of Home

1925
×
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nobuko Rides on a Cloud

Nobuko Rides on a Cloud

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Munekata Sisters

The Munekata Sisters

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

Inuyasha the Movie: Affections Touching Across Time

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
Read the review Edit this entry  
06
Where Now Are the Dreams of Youth?

Where Now Are the Dreams of Youth?

1932
×
Read the review Edit this entry  
04
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lady and the Beard

The Lady and the Beard

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Flunked, But...

I Flunked, But...

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
Read the review Edit this entry  
26
I Graduated, But...

I Graduated, But...

1929
×
Read the review Edit this entry  
25
Fighting Friends

Fighting Friends

1929
×
Read the review Edit this entry