Sven has logged 408 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Babymetal - Live Legend 1999 Yuimetal & Moametal Seitansai

Babymetal - Live Legend 1999 Yuimetal & Moametal Seitansai

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Walled In

Walled In

2009
×
Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Taken 3

Taken 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
III

III

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Dead: Bloodline

Day of the Dead: Bloodline

2017
×
½
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
LIVE ~LEGEND I、D、Z APOCALYPSE~

LIVE ~LEGEND I、D、Z APOCALYPSE~

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
Read the review Edit this entry  
10
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hansel & Gretel

Hansel & Gretel

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
May the Devil Take You

May the Devil Take You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Slammer

Star Slammer

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★½
Read the review Edit this entry